Jak można w 2020 zyskać na fotowoltaice? - O fotowoltaice

montaż fotowoltaiki kraków

Zastosowania paneli fotowoltaicznych

Zastosowania fotoogniw są niezwykle szerokie, co może wielu osobom wydawać się dość nieoczywiste. Fotowoltaika nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych w elektrowniach słonecznych i w instalac

Jak można w 2020  zyskać na fotowoltaice? - O fotowoltaice montaż fotowoltaiki kraków
jach domowych. Fotoogniwa są często wykorzystywane, między innymi, do zasilania latarni ulicznych czy też lampek ogrodowych. Co więcej fotoogniwa są wykorzystywane również w przedmiotach użytku codziennego, jak na przykład w niepozornych kalkulatorach oraz zegarkach. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie także w automatyce w postaci czujników fotoelektrycznych. Fotoogniwa mogą być stosowane w samochodach z napędem hybrydowym, a nawet w sztucznych satelitach. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym zastosowaniem fotoogniw są panele fotowoltaiczne używane w elektrowniach słonecznych oraz montowane na dachach budynków jako dodatkowe źródło odnawialnej energii. Tak szerokie zastosowanie fotoogniw jest możliwe dzięki wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego, które jest dostępne niemal wszędzie.


Oszczędność na prądzie elektrycznym

Niemal z roku na rok można zaobserwować wzrost cen za prąd elektryczny, częściowo z powodu coraz wyższych kosztów surowców energetycznych. Duża część energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł, czyli z takich, których zasoby mogą się wyczerpać. W energetyce można zauważyć coraz większą tendencję do korzystania z odnawialnych źródeł energii, jak na przykład z energii promieniowania słonecznego. Fotowoltaika zajmuje się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania świetlnego, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, które chcą korzystać z odnawialnego źródła energii. Panele fotowoltaiczne pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd elektryczny, ponieważ wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Instalacja słoneczna w budynku często jednak nie pokrywa całego zapotrzebowania na prąd elektryczny w danym gospodarstwie domowym, pozwala jednak na znaczne zmniejszenie korzystania z innych źródeł energii. Montaż paneli fotowoltaicznych z pewnością jest inwestycją, która niejednokrotnie zwróci się w przyszłości.


Klasyfikacja paneli fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Różnica między panelami słonecznymi a kolektorami

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.